PIERNICZKI
DLA DIABETYKÓW
Pierniczki te robiłam w zeszłym roku na Wigilię. Specjalnie dla mojego Tatusia, by i On mógł popróbować słodkości w Święta. Nie udało mi się dodać tego przepisu wtedy, więc dzielę się z Wami nim teraz. Przepis pochodzi z książki Wypieki dla Diabetyków Britty Macho i Tiny Schlag. Przyznaję, że się troszeczkę natrudziłam, by mi wyszły ;) Zamiast płynnego miodu dodałam taki stały i wyrabiałam ciasto, o ile dobrze pamiętam, z godzinę ;) Więc przestrzegam od razu we wstępie - trzeba mieć dobry PŁYNNY miód ! :) Podobno pierniczki są najlepsze zaraz po upieczeniu, ale ja zajadałam się nimi jeszcze dwa tygodnie po Świętach do porannej kawy i smakowały mi ogromnie :) Poniżej przepisu podaję tradycyjnie już wartości glikemiczne, za autorkami książki - bez lukru, który dodałam od siebie. Jednak, aby Was nie zostawiać na pastwę pisaków lukrowanych, podaję poniżej przepis na Lukier dla Diabetyków, za autorkami :)
Składniki na ok. 90 sztuk dla foremek o średnicy ok. 5 cm:
- 380 g mąki pełnoziarnistej
- 100 g cukru
- 3 łyżeczki sody oczyszczonej
- 2 łyżeczki cynamonu
- 3 łyżeczki przyprawy do pierników
- 1 łyżka miodu (ok.20 g) - PŁYNNEGO
- 4 jaja
- 1 jajko do posmarowania ciasteczek
Z podanych składników wyrobić gładkie ciasto. Przełożyć na oprószoną mąką stolnicę i rozwałkować na grubość około 2 mm. Foremką wycinać drobne ciastka.
Ciasteczka posmarować rozkłóconym jajkiem. Piec 15-20 minut w NIENAGRZANYM wcześniej piekarniku w temperaturze 200'c. Przed pieczeniem można obłożyć je połówkami migdałów. Takie pierniczki najlepiej smakują bezpośrednio po przyrządzeniu. Smaczności !
Wartości odżywcze w 100g w sztuce (9g)
wartość kaloryczna 1091 kJ/261 kcal 98 kJ/ 23 kcal
białko 9,1 g 0,8 g
węglowodany 44,5 g 4,0 g
tłuszcze 4,8 g 0,4 g
wymienniki węglowodanowe 4,5 WW 0,4 WW
cholesterol 174,4 mg 13,3 mg
Gotowe ciasteczka można polukrować.
LUKIER :
- 1 białko
- 120 g cukru pudru
- kilkanaście kropel cytryny
Całość mieszamy ze sobą. Trzy łyżki takiej polewy przekładamy do szprycki i ozdabiamy. Czekamy, aż lukier wyschnie.
Jeśli lukrujemy pierniczki, do wartości odżywczej każdego ciastka trzeba doliczyć jeszcze 2 kcal i 0,06 WW.
Smaczności :)


tez robię taki pierniczki i wcale niczym się nie różnią od tych na mące pszennej. Do lukru zamiast cukru pudru używam ksylitolu:)
OdpowiedzUsuńto żaden przepis dla diabetyków, cukier puder? cukier? ktoś chyba nie wie co znaczy być diabetykiem...
OdpowiedzUsuńWitam,
Usuńod razu śpieszę z odpowiedzią. Wszystkie przepisy zamieszczone w książce, są oparte na cukrze, ale w wyliczonej ilości. Ponadto wszystkie ciasta pieczone są na mące pełnoziarnistej, aby jednocześnie podnieść poziom substancji balastowych w organiźmie i obniżyć (dzięki działaniu błonnika) poziom cukru we krwi. Autorki zaznaczają, że większość diabetyków będzie reagować w podobny sposób do Pani. Jednak nie zapominajmy, że cukrzyca ma wiele odmian. Zbilansowana dieta w cukrzycy to podstawa. Istnieją odmiany cukrzycy, które zaznaczam w odpowiednich ilościach - wyliczonych przez dietetyków - dopuszczają spożycie raz na jakiś czas słodki wypiek. Proporcje podane w przepisie to ilość na 3 blachy pierniczków. Odpowiednia dieta to również ta, która reguluje ilość zjedzonych pierniczków - np. 2 na dzień. A nie całą blachę.
Pozdrawiam
Uważam, że przepis dla diabetyków nie może zawierac cukru i miodu. Sa inne mozliwości , aby wypiek miał słodki smak i niski IG.
OdpowiedzUsuńOczywiście każdy ma prawo do własnego zdania :) ja powołuję się na wiedzę zawartą w tej książce :) pozdrawiam i witamm u siebie :)
Usuńa czy mogłabyś uściślić o jaką pełnoziarnistą mąkę chodzi? żytnią czy pszenną? bo w "Wypiekach dla..." jest żytnia, a ja z żytnią nie bardzo potrafię się zaprzyjaźnić, a jednocześnie chciałabym, żeby pierniczki się udały....pozdrawiam Kasia
OdpowiedzUsuńCUKIER? Człowieku usuń ten przepis bo ludziom szkode zrobisz. To nie jest moje zdanie, tylko fakt potwierdzony badaniami. Co za ludzie...
OdpowiedzUsuń