Szukaj w blogu

Google Website Translator Gadget

30 grudnia 2011

Słodkości dla Diabetyków : Brownie - to możliwe :D

LEKKIE BROWNIE 



Mojego Tatusia dopadła niestety cukrzyca. Wprawdzie to pierwsze stadium, bardzo lekkie, ale i tak na ukochane ciasta, jak do tej pory nie mógł za bardzo sobie pozwolić. Bo kilku kawałkach zasypiał i było to niebezpieczne, zwłaszcza, gdy wracał ode mnie do Mojego Rodzinnego Domku. Z myślą o nim zaczęłam grzebać w internecie i znalazłam książkę Britty Macho i Tiny Schlag - dietetyczek - "Wypieki dla diabetyków". 


Strasznie się ucieszyłam. Książeczka przyszła do mnie jeszcze przed Mikołajkami. Na nie to, w ramach prezentu, zrobiłam Muffinki Czekoladowe. Niestety nie zdążyłam zrobić im zdjęcia. Zniknęły w mgnieniu oka, smakując nie tylko Mojemu Tacie, ale i całej Rodzince. Wszystkie przepisy zamieszczone w książce, są oparte na cukrze, ale w wyliczonej ilości. Ponadto wszystkie ciasta pieczone są na mące pełnoziarnistej, aby jednocześnie podnieść poziom substancji balastowych w organiźmie i obniżyć (dzięki działaniu błonnika) poziom cukru we krwi. Po Mikołajkach mój Tato zażyczył sobie, abym upiekła ciasta na Święta. No i dzisiaj prezentuje Wam lekkie Brownie:) Ciasto jest naprawdę pyszne, najlepiej smakuje tuz po upieczeniu. Choć i dwa dni później zajadała się nim nie tylko Moja Rodzina, ale i Rodzinka Mojego Męża. Polecam gorąco. Zwłaszcza, że ciasta robi się naprawdę łatwo i przyjemnie. A i zdrowym troszeczkę mniej cukru dobrze czasami zrobi ;)
Pod przepisem zamieszczam dokładne zestawienie wymienników węglowodanowych i głównych składników odżywczych, z myślą o chorych na cukrzycę typu 1, za autorkami. 




Składniki na 15 porcji = blacha 20 x 30 cm:
  • 250 g chudego twarogu - ja dałam już zmielony, taki do deserów
  • 1 torebka cukru waniliowego
  • 100 g margaryny
  • 3 łyżki kakao w proszku - ja dodałam gorzkiego, Deco Moreno
  • 2 jajka
  • 150 g cukru
  • 100g mąki pełnoziarnistej - pszennej!
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 50 g mielonych orzechów włoskich

  • tłuszcz i mąka lub papier do wyłożenia formy


Twaróg utrzeć z cukrem waniliowym. Margarynę stopić, wymieszać z kakao. Jajka utrzeć z cukrem na puszystą masę, połączyć z margaryną. Do masy jajecznej dodać mąkę z proszkiem do pieczenia i orzechami, wymieszać. Przygotowane ciasto przełożyć do natłuszczonej i wysypanej mąką lub wyłożonej papierem do pieczenia formy. Wyrównać - powinno mieć około 1 cm wysokości. Na wierzchu rozłożyć porcję twarogu, ostrożnie przeciągnąć trzonkiem drewnianej łyżki, tworząc fale. Piec 40 minut w 180'c - UWAGA !!! NIE NAGRZEWAĆ WCZEŚNIEJ PIEKARNIKA !!! Jeszcze na blasze pokroić na prostokątne kawałki. 
Smaczności!! 

wartości odżywcze                          w 100g                     w sztuce(53g)    
wartość kaloryczna                        1276kJ/305 kcal       676kJ/162 kcal
białko                                                      8,2g                      4,4 g               
węglowodany                                    30,1 g                  15,9 g
tłuszcze                                           16,8g                     8,9 g               
wymienniki węglowodanowe                 3,0 WW                1,6 WW
cholesterol                                             63,1 mg                 33,4 mg            



7 komentarzy:

  1. Zamiast cukru lepsza jest fruktoza, nie podnosi tak poziomu cukru we krwi, bo ma niższe ig.
    Dieta Montignaca wskazana przy takim schorzeniu, bo opiera się na produktach o niskim ig właśnie.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. sowa_nie_sowa : :) właśnie też tak myślałam, ale w tej książce Autorki piszą, że oczywiście można wykorzystać fruktozę, jednak przepisy tak skomponowane, by odpowiednia ilość cukru mogła być zrównoważona. W sumie to zamieszczę w przepisie ewentualny zamiennik jaki podają na początku książki. Polecają jednak spróbować z cukrem i się nie bać:)
    a za wskazówkę co do diety bardzo dziekuję :) Czeka mnie uroczysty obiad urodzinowy dla Synka wiec moze jedno danie bedzie specjalnie dla Dziadziusia :)
    pozdrawiam gorąco

    OdpowiedzUsuń
  3. fruktoza jest bardzo zdradliwa, bo może na początku nie podnieść poziomu cukru, ale potem szybuje on niewiadomo dlaczego :) takie ciasto dobre jest, ale bardzo okazyjnie, jest w nim bardzo dużo tłuszczu, co zaburza wchłanianie węglowodanów i jednak trudno zapanować nad poziomem cukru po czymś takim, szczególnie jeśli bierze się insulinę. pozdrawiam, wiecznie szukająca bezpiecznych słodkich przekąsek :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo podoba mi się to Twoje ciasto :)Ja przeważnie wybieram fruktozę a co do zawartości tłuszczu to twaróg 0% i kakao o obniżonej zawartości tłuszczu to już jakaś alternatywa ;) Tylko tutaj jak z "promocjami"-kuszące napisy na opakowaniach typu:light,bez tłuszczu,cukru itd.Musimy być czujni i sprawdzać wszystko co kupujemy. Pozdrawiam wszystkich słodyczocholików:)

    OdpowiedzUsuń
  5. monimonileon : hmm...no popatrz, a autorki pisza, że jest oki. No cóż:) ale ciesze się, że choć od świeta zasmakuje :) pozdrawiam i witam jednoczesnie u siebie:)

    CARUNIA :) cieszę się :) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. Hej, upiekłam wczoraj brownies wg Twojego przepisy i wyszły pyszne, w tym bardzo smakowały mojemu ukochanemu tacie i nie spowodowaly u niego skoku poziomu cukru :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za komentarz:)Anonimy proszę o podpis - będzie nam się milej rozmawiać :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...