Szukaj w blogu

Google Website Translator Gadget

18 września 2012

Smażone pierożki z włoską nutą - wspomnienie lata


SMAŻONE MIĘSNE PIEROŻKI 

Z WŁOSKĄ NUTĄ



Pierożki te, do doskonała forma "zutylizowania" mięsa z rosołu. Powstały tuż przed Naszym wyjazdem na Kanary. Jak wiadomo, przed wakacjami, chce się opróżnić lodówkę. Miałam okropną ochotę na pierożki z mięsem, jednak nie miałam kapustki - a ją zawsze dokładam odrobinkę do pierogów z mięsem - inaczej wydają mi się zbyt suche. W końcu stwierdziłam, że czas na kolejną rewolucję - zmieliłam mięsko, dodałam standardowo cebulkę i zaczęłam kombinowanie - dodałam przecier pomidorowy, a potem jakoś same włoskie zioła podeszły mi pod rękę :) Na koniec dodałam tarty ser - i tak wyszedł farsz z nutą włoską. Zadowolona z efektu sięgam do kuchennej szafki i tu ... ZONG! Jedynie mąka chlebowa i to nie wiele ... Jej...no cóż, na pierożki chęć jest, farsz też już jest - nie ma rzeczy nie możliwych. I zarobiłam ciasto z takiej mąki...Przyznaję, że nie bardzo się chciało lepić, więc bojąc się, że mi się pierożki w gotowaniu rozlecą, stwierdziłam, że je usmażę... Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Wyszły tak pyszne, że spałaszowaliśmy z Mężusiem połowę porcji, a resztę Smyk i ja zjedliśmy na zimno. W obu wersjach były cudowne...Jak to dobrze, że  jeszcze połowa farszu leży sobie zamrożona w lodówce... :) 








Składniki:

farsz:
  • mięso z rosołu  - w moim przypadku wszelkiej maści - wołowe i drobiowe (antrykot, rozbeft, pręga kurczak) - w ilości bliżej nie określonej ;) jakieś pół kilograma 
  • 2-3 łyżeczki przecieru pomidorowego
  • suszona bazylia
  • suszone oregano
  • mała cebulka
  • ser żółty - nie wielki kawałeczek (proporcje dostosowujemy do mięsa)
ciasto:
  • 2 szklanki pszennej mąki chlebowej - 750
  • 1 jajko
  • odrobina letniej wody
  • oliwa z oliwek - około 3 łyżki - tak z 1/6 szklanki
  • szczypta soli

Mięso mielimy. Dodajemy do niego pokrojoną w maleńką kosteczkę cebulę, przecier, suszone zioła i razem mieszamy. Następnie zcieramy ser na małych oczkach i znów mieszamy. Farsz jest gotowy.

Z mąki, jajka, wody, soli i oliwy zagniatamy, gładkie, odchodzące od rąk, ciasto. Ja najpierw siekam mąkę z solą i jajkiem nożem, a potem zagniatam wszystko razem z oliwą i odrobiną wody. 

Zagniecione ciasto rozwałkowujemy dość cienko i wykrawamy kwadraciki lub prostokąty (można tradycyjnie kółka, ale ciasta jest mało, a i dodatkowe podsypywanie mąką zmniejsza jego lepkość). Pakujemy farsz na środek kwadracika i starannie zlepiamy boki. Gdy już wszystkie pierożki są gotowe, w głębokim naczyniu lub woku, rozgrzewamy oliwę albo olej rzepakowy i smażymy pierożki, wrzucając po 5 - 6 na porcję, na złocisto brązowo z obu stron. 


Usmażone układamy na ręczniku papierowym i odsączamy z nadmiaru tłuszczu po czym podajemy ciepłe :) Równie pysznie smakują na zimno. Smaczności !! 




4 komentarze:

  1. Ja pierożki tylko z białym serem, ew. owocem, na takie eksperymenty się nie piszę ;) Muszą być pyszne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kruszynko skuś się - naprawdę nie smakuja jak tradycyjne pierozki :)

      Usuń
  2. Pięknie się prezentują :) Jeśli smakują tak jak wyglądają to muszą być pyszne :) Jak stosujesz metodę odsączania oleju po smażeniu to polecam używać olej rzepakowy - bardzo dobrze się odsącza. No i do smażenia nadaje się lepiej niż oliwa z oliwek, bo lepiej znosi wysokie temperatury.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :) Jakoś tak z przyzwyczajenia, że oliwa zdrowa stosuję ją często i do smażenia i do pieczenia :) i na zimno i na ciepło :) Jakoś po włosku kojarzy mi się właśnie z oliwą dlatego jej użyłam - myślę, że pierożki zyskały smaku. Jeśli smażę coś na głębokim tłuszczu, albo generalnie smażę i odsączam to prawie zawsze używam rzepakowego oleju :) Ale dziękuję Ci bardzo za radę :)

      Usuń

Dziękuję bardzo za komentarz:)Anonimy proszę o podpis - będzie nam się milej rozmawiać :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...